Å få gjort noe i Norge er så veldig vanskelig?

Publisert 16.7.2026
Arkivfoto: Colourbox
Leder.

Det burde egentlig ikke være vanskelig om bare den politiske viljen var tilstede. Det er merkelig at hver gang noe skal utføres i Norge, og enten det gjelder noe på forsvarssektoren, samferdselssektoren, helsesektoren, skole- og undervisningssektoren, energisektoren m.fl., så skal det først utredes og diskuteres i flere år, før man endelig fatter en beslutning og kanskje bevilger midler som skal til.

Noen ganger går det lynkjapt, ja faktisk over natten å finne millioner og milliarder til ulike formål, men i hovedsak da utenfor landegrensen. Da er det ikke så nøye med hva kostnadene blir i enkelte sammenheng, bare de folkevalgte for kred, og som de senere kan benytte seg av for å få seg en godt lønnet stilling kanskje utenlands. Det dette egentlig handler om er ren forskjellsbehandling i strid med vår grunnlov.

EU er et gedigent pengesluk. Hva får Norge egentlig igjen for alle milliardene som pøses inn i den formidable parlament-kassen i Brüssel? Det er det faktisk mange mennesker som lurer på, ja- også enkelte av våre folkevalgte som ikke er tilhenger av at Norge skal bli medlem av EU. Mange mener at vi allerede er det gjennom EØS-avtalen, og hvor det ene direktivet etter det andre blir svelget rått av tilhengerne.

Det bør stå klart for alle folkevalgte, og uansett parti, at de alle har et felles ansvar for den norske nasjonen. Det gjelder såvel Stortinget som enhver regjering. De er alle folkevalgt av norske borgere, og skal bl.a. sørge for at ingen blir forskjellsbehandlet, at ingen fremmed makt får dirigere eller diktere noe som helst som bestemmes innenlands, noe EU allerede har gjort ved flere tilfeller. Sånt skal ikke forekomme.

En leder fra sfm.no.