Foto: Privat
Kristiansand kommune har som vi alle vet altfor få sykehjemsplasser. Derfor vokser køene for hver dag som går uten at det politiske flertallet som styrer Kristiansand – tar de helt nødvendige grepene med å få på plass nok sykehjemsplasser for fremtiden – slik jeg politisk har foreslått i flere 10-år. At bystyret enstemmig tidligere har vedtatt 58 nye sykehjemsplasser på Randesund omsorgssenter som etter planen skal åpnes i slutten av 2026, er veldig bra, men her må det «helt klart» gjøres langt mer. Husk at regulering, planlegging og bygging tar meget lang tid.
Loven er tindrende klar: Hvis helsa di er så dårlig at du ikke lenger kan bo trygt hjemme, så har du krav på plass. Det er ikke noe kommunen kan «velge» å gi deg hvis de har penger til overs – det er en rettighet du har. Likevel sitter mange eldre i Kristiansand fast på en venteliste. Pårørende sliter seg ut for å få hverdagen til å gå opp, mens de venter på en telefon som aldri kommer. Det er ikke bare uverdig, det er etter min mening lovstridig når behovet er dokumentert av leger, spesialister og fagfolk.
Vi ser at det over flere bystyreperioder dessverre har bygges alt for lite sykehjemsplasser i Kristiansand selv om det bygges litt her og der. Sannheten er at vi mangler plasser allerede i dag – og alle vet at behovet kommer til å øke kraftig i tiden fremover.
Vidar Kleppe,
bystyrerepresentant og medlem av Helseutvalget i Kristiansand





