Publisert 21.4.2026
Arkivfoto: iStock
Jeg vil rette en stor takk til Jonas Ali Werket Ghanizadeh (MDG) – som ønsker snillere billettkontroller på AtB. Vi er mange som ønsker nettopp det. Billettkontroller er et helt nødvendig verktøy for å sikre at fellesskapet får inn de inntektene man trenger, og for å forebygge bevisst sniking. Vi har sett og hørt flere eksempler på at billettkontrollene kan oppleves som unødvendig rigide og lite fleksible, og at AtB legger seg konsekvent på strengeste mulige praksis i møte med de reisende.
Det gjelder blant annet situasjoner der passasjerer har gjort ærlige feil og kan vise til at de har hatt alle intensjoner om å betale for seg. Når eldre som sliter med det digitale, ungdommer på vei til skolen, turister som ikke kjenner sonesystemet, eller reisende som har glemt å fornye månedskortet blir møtt med ufravikelige gebyrer og manglende skjønn, skaper dette stor frustrasjon. I likhet med MDG ønsker også jeg at folk skal like å reise kollektivt og systemet er til for mennesker. Da må vi også ha forståelse for at folk gjør ærlige feil.
Målet med billettkontroller bør først og fremst være veiledning og å sikre at alle har gyldig billett, ikke nødvendigvis å maksimere antall utstedte gebyrer. Vi trenger en kontrollpraksis som er snillere, mer fleksibel og rundere i kantene. Kontrollørene må gis tillit og mandat til å bruke sunt bondevett og utvise skjønn i møte med passasjerer som åpenbart ikke forsøker å svindle systemet.
AtB i sin klagebehandling av gebyrer må også legge seg på en praksis hvor tvilen kommer den reisende til gode. Har man kjøpt månedskort i lang tid og glemmer å fornye en gang så kan man velge å ettergi gebyret forutsatt at man kjøper nytt månedskort. Det er viktig at vi spiller på lag med passasjerene. Om vi ønsker at innbyggerne skal velge kollektivt, må vi også møte dem med forståelse når teknologien svikter eller ærlige feil oppstår.
Svein Otto Nilsen
Fylkestingsrepresentant for Pensjonistpartiet i Trøndelag





