Mye «moro» med nyhetslesing        

Publisert 25.10.2024
Foto: iStock

Å følge med på nyhetsbildet i aviser, (også på nett) er en ren underholdning. Særlig når man også leser der det er kommentarfelt. Der ser man svært mange rare meninger om det eller den artikkelens innhold. En god del av disse ser ut for å gjemme seg bar nick-navn, og ter seg som en rabiat meningsytrer.

En del av slike meninger er til å le av, noen ganger til å bli så sinna av at man river seg i håret. Altså, dette forteller jo sin egen historie om ikke annet. Man kan si at det faktisk finns folk som aldri har gjort et dagsverk i hele sitt liv. Nå ser man også konturene til at en del av disse aldri har tatt i fysisk arbeid heller. Noen av disse vet knapt hva arbeid innen fagkompetanse er. Er det da rart at der er mangel på «fagarbeidere», industriarbeidere også, ne hus og bolig å bo i det skal man ha, selv uten tanke for kostnader.

Nå ser man også at matbaronene har funnet opp hvordan de skal tjene seg søkkrik på at folk trenger mat, uten å ta opp en eneste potet! De vet knapt hvordan denne dyrkes? Alt skal skje mekanisk og ved hjelp av data. Altså å sitte å «dirigere» en data, det er tingen det. Mat skal folket ha, strøm også, selv i disse tider hvor man ikke vet hva som skjer i morgen sånn. Men å skrike i media for moro skyld, det er morsomt det. Man blir bare matt over enkelte som man ser meninger fra.

Hva har skjedd med folk de siste tretti åra, eller skal man gå lengre bakover i årenes løp? Jo, kanskje kan man det, for måten man ter seg på for vanlige folk er helt hårreisende noen ganger. Ikke skal du mene noe annet enn det disse mener. Ikke skal du være syk av noe heller, da er du etter noen av disse sine meninger ikke livs-berettiget. Altså burde du være innlåst ett eller annet sted. Det kom frem i TV2.nyhetene en dag. Sakene ble for dyre for å ha eget bosted også hørte og så vi.

Er det da rart at selv politikere av i dag har mistet vettet? Ok, jeg kan også si kraftig fra, men likevel så tyr man til litt ironi når man skriver en mening. Kan det være en riktigere måte å «gjøre litt narr av» de som ter seg som tullinger på som artikkelen handler om i en historie som blir lagt ut? Altså, hvor mye lengre kommer man om man prøver å si det man mener med en ironisk vri? Tror at noen har kjent på at det trekker litt i munnviken om humor og sarkasme får litt mer å si. Man blir vel litt mindre sinna da eller?

Men! Noen ganger er man nødt til å «blåse i basunen», altså ta litt i, men på kommentarfelt ser man at man gjemmer seg bak et synonym, man tror ikke at man kan avsløres da, eller? Er det da så lurt?? Ikke vet jeg, vet du?

Ellinor Nerbø