Publisert 16.9.2025
Foto: Sfm.no
Merknad: Dette er et debattinnlegg.
Under valgkampen snakket man litt om begrepet bompenger. Men fikk folk svar som kunne være godtagbart? Slettes ikke. Syns å ha hørt noen nevne at man skulle ha et «tak» på to tusen i året, og resten skulle man rabattere? Snakk om tullprat. Dette stemmer overhodet ikke!!
Altså disse hersens bompengene tar et stort jafs i lommeboken på folk i hverdagen. Akkurat som alt annet man må betale for. Strøm som nå ser ut kan bli dyrere generelt, maten flyr til nye høyder og matbaronene ler hele veien til konto-tittingen sin sannsynligvis på nett (selvfølgelig)? Renter skal ned sa Støre m-fl under valgkampen, men tør folk stole på det? Naturligvis ikke. Bo-utgifter vil også nå fly en smule oppover, og hva har man da igjen for lønns- og trygde-økningen man skrøt av.
Hva med resten man proklamerte for siste halve året før valget?? Alt renner nok ut i havet og blir slukt av hvalen som vil ha mest. Hvem er så denne «hvalen»? Jo den som blir statsminister og dennes parti tenker jeg. Da hjelper det ikke hvem det er. Det er bare et forbruks-snakketøy som skravler i vei, og det er helt andre som styrer vedkommende, karteller og konsulenter!
Tygg litt på ordet korrupsjon? Hvordan virker dette i praksis? Jo det betales for å kjøre fram prosesser, det ser man før et valg, man kaller det for «sponsing» eller hva? Betalte politiske løfter er også en del av dette, og folket sover som en stein og ser ikke hva som skjer! Å betale seg frem til «venner» som skal ha posisjoner, er det dette handler om. Og da hopper jeg like godt av denne karusellen. Jeg nektet å stemme, basta!! Hva hadde skjedd om alle nektet å stemme? Partiene hadde gått bananas?
Men uttalelses-messig har Sylvi Listhaug noen gode poeng, men når ikke frem i jungelen av meninger fra andre som ikke ser det hun ser i teksten. Likevel holder dette ikke. Hennes makker Sve skravler i vei om disse bompengene og vil fjerne alle bommer, men det kommer nok aldri til å skje, prisene øker heller. Rart da at maten vår som fraktes hit og dit blir dyr så det holder? Da hjelper det ikke hva Sylvi sier, hun når ikke opp likevel selv om mange er enig i uttalelsen?
Det som har skjedd de siste valgårene enten det er mellomvalg-år eller i stortingsvalg, så nekter jeg å bli med i denne sirkus-karusellen lengre. Det er for mye snikk-snakk som det ikke kommer noe som helst godt ut av, og uansett om det er AP, Høyre, eller FRP som står en god del sterkt blant folk. Ikke hadde det nyttet å stemme de «andre» eller dem «midt imellom». De er for svake til å ha den reelle innflytelsen, og da hopper folk av og sitter i fjære og kaster småstein heller.
Norge har fått et snev av korrupsjon i seg politisk og i mye annet, og da er vel løpet kjørt? Og inn kommer korrupsjonen og halvdiktaturet, før det hele ender i komplett korrupsjonskaos? Og det verste er jo at folket dilter etter!
Ellinor Nerbø





