Publisert 25.11.2025
Foto: Privat. (Bakgrunn: Sfm.no).
Trondheim kommune har for en stund siden satt i gang en samarbeidsavtale med Friskus. Prosjektet Friskus innebar å anskaffe og innføre en digital plattformløsning som skulle gi ansatte, pårørende og frivillige en samhandlings-løsning som gjorde det enklere og mer effektivt å planlegge og organisere aktiviteter.
Målsettingen var økt aktivitet og involvering av pårørende og frivillige, samt skaffe frigjort tid for ansatte til helsefaglige oppgaver. Svært mange kommuner benytter dette opplegget med stor hell. Tanken var å organisere aktiviteter og kommunisere med ressurspersoner og vite hva som er planlagt for beboerne, og styre deltakelse basert på helsefaglige vurderinger.
Trondheim kommune står foran den største omstilling på helse- og sosialområdet i moderne tid. Vi blir stadig flere eldre, det blir færre yrkesaktive, det er store ulikheter i helse- og levekår og det økonomiske handlingsrommet blir mindre. Skal vi lykkes med å tilpasse helse -og velferdstjenestene til den nye virkeligheten, må omstillingen starte nå.
I juli 2023 står det skrevet at Helse- og velferdssentrene tar i bruk et nytt verktøy som skal gjøre det enklere for beboere, frivillige og pårørende å delta i aktiviteter. I Aktivitetsportalen blir alle aktiviteter ved hvert helse- og velferdssenter synliggjort, og frivillige og pårørende kan melde seg dersom de ønsker å bidra.
I stedet for å sende ut e-poster til pårørende og mange kalenderinvitasjoner til aktiviteter, kan de legge alt inn på ett sted, også aktiviteter som ligger et stykke fram i tid. Da kan pårørende og frivillige som har oppretta bruker, melde seg på de ulike aktivitetene. Som aktivitør får man mye bedre oversikt over hvor mange som blir med.
Trondhjems hospital var først ute med å gjennomføre Aktivitetsportalen sammen med Ladesletta helse- velferdssenter og Nypantunet helse- og velferdssenter. Planen var å innføre dette verktøyet ved alle helse- og velferdssentrene i løpet av ett års tid, sa prosjektleder for Aktivitetsportalen i 2023.
Gjennom Trondheimsløftet (kommuneplanens samfunnsdel 2020-2032) ønsket kommunen å legge til rette for aktiv deltagelse og involvering av innbyggerne i samfunns- og tjenesteutviklinga. Aktivitetsportalen var et godt eksempel på samskaping og at man bruker ressursene rundt oss på nye og bedre måter.
I styringsgruppemøtet den 20. mars 2025 ble prosjektet Aktivitetsportalen sluttbehandlet. Det ble skrevet at løsningen ble gjort tilgjengelig på alle HVS, men målene er ikke oppnådd, og det har vært relativt lite i bruk av portalen både av frivillige, pårørende og sentrene.
Prosjektet blir derfor avsluttet, og Aktivitetsportalen blir ikke videreført. Samtidig skriver man at prosjektet gir anbefalinger for videre arbeid på området, blant annet struktur for frivillighet og utforskning av aktuelle eksisterende løsninger før en eventuell ny anskaffelse.
Hvor mye har dette prosjektet kostet Trondheim kommune før det blir skrotet og gjorde man nok for å lykkes? Er det ikke naturlig at politikerne blir orientert før man bare avslutter prosjektet?
Svein Otto Nilsen
Gruppeleder for Pensjonistpartiet





