Fra Ellinors sylskarpe penn

Publisert 17.12.2025
KI.foto: Sfm.no.

Friluftslivets år går mot slutten

Flere steder har man nå like før jul avsluttet med de arrangementer man gjennom dette året har vert i regi av norsk friluftsliv. Noen steder avsluttet dette med et arrangement for barna, med pølsespising på utegrill og andre uteaktiviteter. Men, kan man så spørre seg hvor mange i Norge som utnyttet dette «friluftslivet» som skulle gjøre en til et mer ute-vennlig menneske?? Hva som skjer inn i det nye året vi om ikke lenge går inn i, kan man spekulere i hva dette året kommer til å få av nye påfunn??

Man kommer nok ikke til å ta i et mer utstrakt friluftsliv etter at 2025 er over. Noen som tror at det øker?? Ikke jeg.. Man ser tendensen og man prøvde jo å se om noe skjedde?? Svaret ble vel ikke det man forventet??  Likevel ser man at det strammes inn og man vil innføre «turistskatt» for besøkende i dette landet.. Hvor blir det da av frilufts-gleden man trodde at man skulle skape?  Den ble drept i fødselen den, altså betal for ditt friluftsliv, det skal koste deg mye penger det! Jau og mjau, man ser jo at det lurte «noe i bakhånden» for og fra de som oppfant påfunnet?? Penger der også naturligvis.

For å ha et oppegående friluftsliv i dag må vel strengt tatt forhold ligge til rette for flere aktiviteter i dette kan man nok mene, men hvor er tiltakslysten for de som vil satse på dette med «friluftsliv», selv om det kan gi folk både i pose og sekk om man toer sine hender rett?? Da gjelder nok utforminger ut fra de «små grå» slik jeg ser det.. Der er det mye å hente bare oppfinnsomheten er stor nok. Dette friluftslivet handler jo om reiselivet vårt og der skal det svi litt i lommeboken og staten skal ha avgifter fra dette friluftslivet. Det blir liksom aldri fullt nok i det regnskapet.

Men de som privat kanskje ønsker seg noen ekstra kroner på kontoen, så skal man straffes der også for de som forsøker og prøver…  Noen reiselivs-aktører er ikke helt blide på andre aktører da de taper terreng av mot-kulturen i dette her, og må da syte og beklage seg litt for andelen de taper i akkurat dette reiselivet og friluftslivet i dette året som nå snart er over. Så gjenstår det å se hvor mye større dette friluftslivet for folk har å si inn i 2026. Hvordan vil turistnæringen ta det om det blir et større trykk i det nye året og hvor man ute i naturen finner «etterlatenskaper og ditto papir» ute i marka?? Hunde-skit er nå en ting, men annet er det vel ikke så greit med?? Ja dette friluftslivet er fornøyelig dere?? Husk da på at det er noe som heter HUNDE-poser. God tur i det fri.

Saueull og lammerull m.m.

Sauer er ålreite dyr var det visst en som sa.. Dette dyret gir oss både maten til jul og ellers i året. Hva hadde julen vert uten pinnekjøtt og kålrotstappe, ullsokker i myke pakker, og den svært så gode hjemmelagede lamme og fårerullen. På Voss så spiser de til og med noe som heter Smalahove, til og med sauens øyne går ned på høykant. Dem om det. Så har vi lammeskank, og fenalår, men de som misliker sauen spiser vel ingen av delene? Tar heller ikke på seg et par hjemmestrikkede gode ullsokker eller votter på fingrene? Ikke en lue på hodet heller kanskje om det er aldri så kaldt?

Dette lille dyret som har ull på kroppen duger nok til det meste det, men noen liker det slettens ikke. Da lurer jeg på om pinnekjøttet smaker, eller en lammesteik? Hva folk spiser er ikke poenget. Men hvorfor noen ikke liker dette «flerbruksdyret» vi omgir oss med, og som våre saue-bønder gir oss av både strikkegarn og mat av. Hva hadde skjedd om denne tanken også handlet om kua som også har et «flerbruksområde» å vise til. Ikke bare melk, følte, rømme, smør etc., men også en og annen biff innimellom? Også den svært gode kjelosten som er noe for seg selv med rødsaus til. Skal tro om saue-haterne er like sinna på kua som på sauen? Kanskje også alt som rører på seg som går løse og kan slaktes som det dette er som heter MAT?

Nå i denne søte juletid som man sier med får-i-kål, pinnekjøtt, saue-rull og alskens godsaker, så mesker nok sauehaterne også at dette er mat. Men misnøyen av å ha dette gående i levende live ganske nært, det er sterkt mislikt. Forstå det den som kan, selv om et fenalår får fart ned halsen sammen med en dose flatbrød og litt til. Svineribba er også noe man trakter etter i julen, og med et tilbehør som hører med. Og den grisen som fremdeles er i bingen og grynter videre til neste år. Da blir den til både ribbe, sylteflesk, syltelabber og skinke. Og hodet går til syltepålegget i form. Altså alle spiselige dyr er mat. Glem heller ikke at selv om Dolly ble et» klonet» dyr. Sau åkkesom!! God jul og spis med måte både fenalår og med strikkesokker i gave.

Ellinor Nerbø