Brevet fra finansministeren

Publisert 11.4.2025
Arkivfoto: Colourbox (Innfelt: Regjeringen)

Kjære alle sammen,

De siste årene har regjeringen håndtert ettervirkningene av en global pandemi, krig, økte energipriser og rekordhøy prisstigning ute i verden. Dette har også slått inn i Norge. For bare to år siden var prisstigningen på nesten syv prosent og på vei oppover. Lønningene vokste mindre enn prisene, og folk fikk dårligere råd. Nå har det snudd. Prisstigningen er nær halvert, og lønningene vokser mer enn prisene. Mange får bedre råd.

Selv om det går bedre i økonomien samlet sett, er det fortsatt mange som har det vanskelig. Uroen der ute i verden slår også inn i norsk økonomi. Nå er handelskrigen i gang. USA, verdens største økonomi, har annonsert høye tollsatser på de fleste varer fra alle land. Knapt noe land har tjent mer på internasjonal handel enn Norge. Rundt halvparten av varene og tjenestene vi lager, selger vi til utlandet. Økt toll og redusert handel vil ramme mange norske bedrifter. Men vi er forberedt.

For å motvirke konsekvensene for norsk økonomi, gjør regjeringen tre ting: For det første slår vi ring om EØS-avtalen. Det gjør vi blant annet ved å sikre at Norge står ved sine forpliktelser. For det andre jobber vi målrettet for å komme på innsiden av mulige beskyttelsestiltak fra EU. Det gjør vi ved å holde nær kontakt med nøkkelpersoner i Europa og ved å fremme Norges syn i internasjonale møter.

Og for det tredje holder vi orden i norsk økonomi. Med en verdensomspennendehandelskonflikt er det enda viktigere at vi har konkurransedyktige og lønnsomme bedrifter her hjemme som kan stå gjennom en periode med global økonomisk uro. Derfor er vi nødt til å føre en ansvarlig økonomisk politikk, slik at prisveksten kan komme videre ned og ledigheten kan forbli lav. Det er dette som er trygg styring i en urolig tid.

Jens Stoltenberg,
Finansminister