Dersom du vant en million

Publisert 6.10.2025
Foto: iStock

Dette spørsmålet stilles ofte i norsk presse nå man leser om at noen har vunnet store pengepremier. De fleste ser nok ikke for seg at dette er mulig, men man leverer inn en og annen kupong i ny og ne. Andre leverer fast hver uke. Når man så leser at «superpotten» på en million eller langt større beløp er å hente og noen som får det til, da er dette spørsmålet som manna for noen journalister. «- Hva skal du bruke pengene på»?

Der fleste som vinner får tilbud om hjelp i «plasseringen» av midlene man vinner, så hvorfor da stille dette spørsmålet i det hele tatt? Noen er fornuftige nok til selv å håndtere en slik situasjon, men det er vel heller ikke ugreit å få noen råd på veien? Nå er potten i Euro-jackpott så stor at beløpet man har anledning til å slenge inn en kupong for, så ser man at man klart kunne blitt penge-blind om man vant slike svimlende beløp. Uansett så gjelder det å holde hodet kaldt og tanken klar om slike stunder skulle klaffe for den som er kronet med megaflaks.

Selv om man i en vinner-stund får telefon fra selskapet når dette oppstår, og for dem som har fått en slik telefon (jeg er uteglemt tipper svært sjelden), så har jeg troen på at de aller fleste tar dette med knusende ro. For tiden så er jo Euro-jackpotten på over en milliard ++. Hva tenker så folk i denne tanken. Tenk om dette ble meg, eller? En slik tanke har nok de fleste, men hva om dette slo til? Hadde man da ikke fått et aldri så lite sjokk?  Hva i all verden kunne man brukt så masse penger til? Målet helliger midlet eller helliger midlet målet? Uansett så er dette så svimlende summer at man «går seg vill» bare ved tanken. Hva mener så du som leser? Hvordan ville DU tatt et slikt budskap?

Ellinor Nerbø