Er det lovlig eller er det ulovlig med bompenger?

Publisert 14.11.2025
Arkivfoto: Sfm.no

Tidligere var hovedregelen at et vegprosjekt, broprosjekt eller tunnelprosjekt tillot innkreving av bompenger som delfinansiering av det enkelte prosjekt. Når så vegen, broen eller tunnelen var nedbetalt, skulle innkreving av bompenger opphøre. I Bergens-området var det slik, da f.eks. Puddefjordsbroen og Sotrabroen var nedbetalt. Det var også meningen da Fløyfjellstunnelen var nedbetalt i år 2000. MEN – da lyttet Bergen kommune til ivrige konsulenter som sa at innkrevingen burde fortsette. God butikk for kommunen! Og Bergen kommune brøt da de gjeldende regler som var anvendt på demokratisk vis tidligere.

Og ikke nok med det! Etter hvert dukket det opp bomstasjoner på en rekke steder hvor kostnadene for lengst var nedbetalte – altså stikk imot reglene! Og flere og flere bomstasjoner ble det! Bergen er i dag en av Norges mest bomstasjon-infiserte byer, utenom Oslo da, som har hatt erke-ivrige politikere fra bilhater-partiet MDG! Etter hvert er hele landet infisert av bompenge-viruset fra Bergen. Regelen om bompenge-stopp ved nedbetalt prosjekt ser det ut som kommunepolitikere over hele landet har gitt blaffen i.

Og siden vi nordmenn er totalt sløve, og finner oss i alt de folkevalgte finner på, går innkrevingen av «ulovlige ekstra-skatter» sin daglige seiersgang over hele landet. Og bidrar – sammen med uhyrlige drivstoff-avgifter – til at fattigdom hos lavtlønnede med parkerte biler blir mer og mer synlig. Og selv om de blå-grønne skulle overta makten etter skatte- og avgifts-kåte Jonas og Jens, er det lite sannsynlig at de vil avblåse landeveistyveriet som rir folket som en mare. Da må de åpne sparegrisen, og – som indiske kyr – sparegrisen Oljefondet er også hellig, og kun utlendinger får gleden av det! Trist at våre folkevalgte på Stortinget lar dette skje, uten å sette foten ned! Enda tristere er det at VI ikke gidder å protestere!

Terje Haugom, samfunnsdebattant.