Publisert 9.52025
Foto: sfm.no
I 2013 fikk vi høre fra Fremskrittspartiet – at det var helt uaktuelt for Fremskrittspartiet å gå i regjering om de ikke fikk gjennomslag for «et bomfritt Norge så lenge Fremskrittspartiet sitter i regjering». Det samme budskapet ble benyttet de i 2017 også.
Fremskrittspartiet gav i tillegg et valgløfte om at alle Stortingsrepresentanter som ikke fulgte lovnaden om «et bomfritt Norge så lenge Fremskrittspartiet sitter i regjering» – skulle ekskluderes fra partiet. Ingenting har skjedd.
Når Fremskrittspartiet kom i regjering – belånte de bompengestasjoner – for å bygge nye veier. Mange av dem svindyre OPS-finansierte veier – med utrolig dårlig kontrakter hva angår standarder på de nye veiene (OPS = offentlig-privat samarbeid). Takket være tidenes desidert minst kompetente samferdselsministre landet har hatt (Ketil Solvik-Olsen og Jon Georg Dale fra Fremskrittspartiet). Se mer her: www.motor.no (Artikkel publisert 6.4.2017).
Fremskrittspartiet har alltid ment at «brukeren skal betale». I denne sammenheng betyr det brukerne av bompengefinansierte veier. Det prinsippet synes å være forlatt. Nå skal skattebetalerne – også de med forferdelige veistandarder rundt i landet – betale for bompengene via skatteseddelen. Bomveier som i hovedsak er bygget for at de med økonomi til å kjøpe hytter med egen båtbrygge på Sørlandet – eller på skidestinasjoner – skal komme raskt til og fra.
Eller lever Fremskrittspartiet i en villfarelse om at det «skal komme en rik onkel fra Amerika» og betale for lånene som er tatt opp til veibygging? Skal norske velgere bite på den resirkulerte bløffen en tredje gang?
Jørund Hassel, Lillehammer