Permafrosten -verdens ende?

Publisert 8.7.2019
Foto: Colourbox

Forskerne er med rette engstelige for Jordens befolkning og alt som lever, når det nå ser ut til at permafrosten er i ferd med å smelte. Da vil nemlig 3 ganger så mye metan-gass frigjøres, og drivhus-effekten blir forsterket 3 ganger slik nivået er nå. Men så er det slik at metan-gass er jo brennbar!

Hva om pyro-teknikere verden over passer opp områder hvor metan-gass frigjøres, og rett og slett setter fyr på den, og lar det brenne til området ikke avgir mer gass? Det kan jo også være et bra levebrød for dem som på den måten kan redde Jorden fra å bli et glohett helvete!

Det bør i alle fall satses på å finne metoder som kan begrense virkningen av permafrostens tinings-prosess! Her må verdens klokeste hoder satse – og la kunstig intelligens og unødvendige dippedutter ligge på is!

Terje Haugom